Najpiękniejsze wieże zegarowe w Polsce | Wieże z zegarami polskich miast

person Posted By: Handel INTOOFPOLAND list In: Category 1 On: comment Comment: 0 favorite Hit: 103
Duże, wieżowe zegary stojące mają swój niekwestionowany urok. Niektóre z nich stały się prawdziwą wizytówką wielu różnych miast w Polsce. W poniższym artykule spróbujemy o nich nieco opowiedzieć. Zapraszamy do lektury. Duże, wieżowe zegary stojące mają swój niekwestionowany urok. Niektóre z nich stały się prawdziwą wizytówką wielu różnych miast w Polsce. W poniższym artykule spróbujemy o nich nieco opowiedzieć.

Zegary w konstrukcji stojącej w polskich miastach - piękno i harmonia

Nic tak nie przykuwa uwagi, jak zegary stojące, w wyspecjalizowanym sklepie. Faktycznie, mają one w sobie mnóstwo gracji, wdzięku i artyzmu. Znacznie większe zegary wieżowe to ozdoba wielu polskich miast. Niektóre z nich (jak np. w Przemyślu) nie są tak dobrze znane. Inne z kolei obowiązkowo pojawiają się na pocztówkach i widokówkach.

Najpopularniejsze zegary wieżowe w Polsce - przegląd

  1. Zegar w katedrze gnieźnieńskiej - jest to bodaj jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Początkowo wyposażono go w kurant, co jak na realia XV wieku było czymś niesamowitym (to właśnie wtedy zegar powstał). W 1670 roku zegar odbudowano po wielkim pożarze. Całość utrzymano w stylu klasycystycznym, wprowadzając do kompozycji odrobinę baroku i stylu rokoko.

  2. Wieża zegarowa w Przemyślu - to interesujący obiekt, który przepięknie wtapia się w przemyską architekturę miejską. Powstał on już w 1777 roku jako przyszła dzwonnica kościoła greckokatolickiego. Niestety, plany budowy świątyni zostały zaniechane, co poniekąd było skutkiem problemów finansowych dworu austriackiego.

  3. Zegar wieżowy w Gdańsku - w gdańskim kościele Mariackim znajduje się stojący zegar astronomiczny Hansa Dűringera. Obiekt wykonano w latach 70. XV wieku. Już wtedy zachwycał on swoją pomysłowością, gdyż wskazywał daty dzienne, miesięczne oraz roczne wraz z informacjami chronologicznymi i astronomicznymi. Po wielu perypetiach w 1990 roku odkryto większość konstrukcji zegara i ponownie go uruchomiono.

  4. Królewska wieża zegarowa w Warszawie - to prawdopodobnie jedyny zegar wieżowy w Polsce, który nie działałby, gdyby nie inicjatywa lokalnych mieszkańców. Obiekt powstał w 1622 roku. Znajdował się on na Zamku Królewskim w Warszawie. Niestety, spłonął on w trakcie oblężenia w 1939 roku. Po zakończeniu wojny warszawscy złotnicy, zegarmistrzowie i optycy podjęli się jego odbudowy. Tak powstał obiekt uruchomiony w lipcu 1974 roku, który działa do dziś.

  5. Przepiękny zegar wieżowy znajduje się też na Wawelu. To obiekt, który powstał w 1521 roku i wraz z upływem lat był stale rozbudowywany (np. dodawano nowe wskazówki, rekonstruowano tarczę itd.

Stojący zegar drewniany to piękno, obok którego nie da się przejść obojętnie. Warto na nie spojrzeć inaczej, gdy spoglądamy na najwyższe zegary wieżowe w Polsce.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień