Jak wyczyścić stary drewniany zegar?

person Posted By: Handel INTOOFPOLAND list In: Category 1 On: comment Comment: 0 favorite Hit: 223
Stare, drewniane zegary stanowią piękną, wielopokoleniową pamiątkę. Najczęściej jednak widoczny jest na nich ząb czasu, przez co wymagają renowacji, a przynajmniej profesjonalnego czyszczenia. Jak wyczyścić drewniany zegar, aby pięknie się prezentował, a jednocześnie nie uległ uszkodzeniu?

Stare, drewniane zegary stanowią piękną, wielopokoleniową pamiątkę. Najczęściej jednak widoczny jest na nich ząb czasu, przez co wymagają renowacji, a przynajmniej profesjonalnego czyszczenia. Jak wyczyścić drewniany zegar, aby pięknie się prezentował, a jednocześnie nie uległ uszkodzeniu?

Czym czyścić drewniany zegar?

Zanim zabierzemy się do czyszczenia starego, drewnianego zegara, musimy wyposażyć się w pewne akcesoria i środki chemiczne. Nie używamy powszechnie dostępnych produktów, które mogą uszkodzić delikatny materiał, nawet jeśli przeznaczone są one właśnie do drewna. Przydadzą nam się:

  • miękka szmatka,

  • pędzelek z cienkim włosiem,

  • amoniak,

  • benzyna ekstrakcyjna,

  • olej lniany,

  • wata metalowa,

  • środek do polerowania metalu,

  • proszek do srebrzenia,

  • lakier do zabezpieczania przed korozją.

Jak czyścić drewno zegara?

Do czyszczenia drewna potrzebny będzie specjalny roztwór, który sporządzimy z benzyny ekstrakcyjnej oraz oleju lnianego w proporcji 4:1. Nasączamy nim miękką szmatkę i delikatnie przemywamy drewniane elementy. Wszelkiego rodzaju grawerowania czy trudno dostępne zakamarki należy wyczyścić za pomocą waty nasączanej w benzynie, nałożonej na wykałaczkę.

Jak czyścić metalowe elementy zegara?

Drewniane zegary składają się również z elementów metalowych, których czyszczenie może sprawiać pewien kłopot. Wszystko dlatego, że w przeciwieństwie do obudowy, są one trudno dostępne. Konieczne może więc okazać się rozebranie zegara na poszczególne części składowe. Łączenia wykonane z mosiądzu należy czyścić za pomocą roztworu amoniaku, ewentualnie amoniaku i szarego mydła. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić przy tym elementów drewnianych. Benzyna ekstrakcyjna poradzi sobie natomiast z czyszczeniem mechanizmu- w tym celu należy zaaplikować ją na pędzelek. Wskazówki zegara myjemy w benzynie, wycierając do sucha miękką szmatką. Tarczę zegarową odtłuszczamy za pomocą benzyny, a następnie przemywamy ciepłą wodą, ewentualnie z dodatkiem szarego mydła. Ciężarki natomiast czyścimy przy pomocy roztworu amoniaku.

Które elementy zegara wymagają profesjonalnego czyszczenia?

Zegar podłogowy drewniany w sklepie prezentuje się doskonale, jednak podobny efekt jesteśmy w stanie uzyskać w domowych warunkach, postępując zgodnie z powyższą instrukcją. Wyjątek stanowią tarcze emaliowane i malowane, które wymagają profesjonalnej konserwacji. Są niezwykle kruche, dlatego bardzo łatwo je uszkodzić. Ponadto domowe środki czystości mogą odbarwiać lub matowić powierzchnię, przez co trudno będzie przywrócić jej odpowiedni wygląd.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień