Zegary Adler - jak działa mechanizm zegara? Instrukcje, opinie

person Posted By: admin list In: Zegary Adler On: comment Comment: 0 favorite Hit: 912

Mimo upływających lat zegary drewniane stojące, czy też ścienne nie tracą w żadnym stopniu na swej wyjątkowości. W szczególności produkty pochodzące od znanych i cenionych na rynku marek, takich jak Adler są ponadczasowe i nadają przestrzeni elegancji, a także uchodzą za klasyczne wyposażenie wnętrza. Obecnie mamy do czynienia z różnorodnością modeli, a także mechanizmów w zegarach, dzięki którym zegary mogą funkcjonować i podawać nam dokładny czas. Dlatego warto zapoznać się z informacjami na ich temat nieco bliżej, by wiedzieć, co powoduje przyjemny i delikatny dźwięk tykających wskazówek. W zegarach Adler możemy wyróżnić 5 podstawowych mechanizmów:

Mimo upływających lat zegary drewniane stojące, czy też ścienne nie tracą w żadnym stopniu na swej wyjątkowości. W szczególności produkty pochodzące od znanych i cenionych na rynku marek, takich jak Adler są ponadczasowe i nadają przestrzeni elegancji, a także uchodzą za klasyczne wyposażenie wnętrza. Obecnie mamy do czynienia z różnorodnością modeli, a także mechanizmów w zegarach, dzięki którym zegary mogą funkcjonować i podawać nam dokładny czas. Dlatego warto zapoznać się z informacjami na ich temat nieco bliżej, by wiedzieć, co powoduje przyjemny i delikatny dźwięk tykających wskazówek. W zegarach Adler możemy wyróżnić 5 podstawowych mechanizmów:

Mechanizm w zegarach - Hermle 451

To mechanizm kwadransowy w zegarze, napędzany trzema obciążnikami z prętowym gongiem godzinowym. Każdy z obciążników pełni inną funkcję: lewy odpowiada za wybijanie godzin, środkowy za „chodzenie” zegara, a prawy służy do uruchamiania kuranta Westministera. Kurant wybijany jest, co 15 minut i stopniowo się wydłuża (za każdym razem można usłyszeć o ćwierć długości melodii więcej). Hermle 451 można nazwać również mechanizmem 8-dniowym, gdyż nakręcenie łańcuchów powinno wystarczyć na 8 dni. Występuje w zegarach stojących z wahadłem Adler np. w modelu o numerze 10001.

Mechanizm w zegarach - Hermle 1161

To mechanizm kwadransowy linkowy z 3-kurantami (Westminister, St. Michael i Whittington), który wygrywany jest na 12 metalowych gongach. Podobnie jak w przypadku Hermle 451 nakręcenie łańcuchów powinno wystarczyć na 8 dni. Podobieństw jest znacznie więcej, gdyż sam mechanizm napędzany jest trzema zdobionymi obciążnikami, a kurant wybijany jest co 15 minut. Hermle 1161 występuje w zegarach gabinetowych, m.in. w zegarze Adler, który posiada dodatkowe funkcje, np. pokazuje poszczególne fazy księżyca.

Mechanizm w zegarach - Hermle 271

W porównaniu do wyżej wymienionych mechanizmów łańcuchowy Hermle 271 napędzany jest dwoma obciążnikami z prętowym gongiem godzinowym typy „BIM-BAM”. Analogicznie jak w przypadku Hermle 451 i 1161 nakręcenie łańcuchów powinno wystarczyć na 8 dni, dlatego możemy mówić o tym mechanizmie jako o 8-dniowym. Zegar w niego wyposażony wybija co pół godziny (raz) oraz o pełnych godzinach (ilość wybić oznacza aktualną godzinę). Poszczególne modele z Hermle 271 posiadają dodatkową tarczę zegara, która wskazuje poszczególne pory dnia i nocy.

Mechanizm w zegarach - Mechanizm 31-dniowy

Znajduje się m.in. w zegarze mechanicznym ściennym z wahadłem i nakręcany dzięki użyciu metalowego klucza. Napędza on wskazówki, a także uruchamia wybijanie godzin. Tak jak Hermle 271 zegar wyposażony w ten mechanizm wybija, co pół godziny (raz), a także co pełną godzinę, która odzwierciedlana jest liczbą wybić (sprawdź też: zegar ze złotym mechanizmem stojący podłogowy 31-dniowy)

Mechanizm kwarcowy w zegarach z kurantem

Ma cztery możliwości wybijania kuranta, które można wybierać za pomocą przełącznika: kurant z Westminister, kurant Big-Ben + godziny, odzwierciedla aktualną godzinę za pomocą wybić, kurant melodia „Dla Elizy”. Można go znaleźć m.in. w zegarach kwarcowych szafkowych z kurantem.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień